Гъвкав соларен лист улавя 95% повече слънчева енергия
От деня, в който учени започнаха да използват слънчеви панели за производство на електроенергия от слънчевата светлина, до настоящия момент, ефективността на слънчевите панели е основен начин за улавяне на слънчевата мощ като основен алтернативен източник на енергия. Но, ето някои добри новини. Патрик Пинеро, доцент в катедра инженерна химия в Мичиганския университет, САЩ, е разработил гъвкави соларни панели, които ще акумулират и трансформират до 95% от наличната слънчева светлина. Той твърди, че в рамките на 5 години прототип на продукта ще бъде достъпен за потребителите.
Доцент Пинеро и неговият екип са разработили тънък лист пластични малки антени (наречени nantenna), който е в състояние да събира слънчева светлина в целия слънчевия спектър. В работа с предишни екипи, Пинеро е разработвал специални високоскоростни електрически схеми, които вече функционират и чрез тях може да се извлече електроенергия от събраната топлина и слънчева светлина.
Основната цел е в максимална степен да се събира и трансформира слънчева енергия, която да се използва успешно за ежедневна комерсиална употреба, така че да е достъпна за всеки. Ако всичко върви по плана, тази иновация ще бъде много по-напреднала по отношение на ефикасността спрямо настоящите слънчеви технологии. За успешното изпълнение на същата, екипът е подпомаган и осигуряван финансово от американското министерство на енергетиката и от частни инвеститори.
Екипът смята, че икономически изгодни продукти, която да използват разработваните фотоволтаични соларни технологии, могат да бъдат предоставени в рамките на 5 години. Също така – тъй като е гъвкав модул, той може да се включи в различни видове продукти и платформи, както и да бъде приложим при задвижване на електромобили. Пинеро има планове за различните алтернативи в търговското използване на nantenna, като подобряване на инфрачервени детектори за летищата, военна употреба, оптичните компютри и инфрачервената линия на видимост в телекомуникациите.
Leave a Reply