Нов източник на биогориво открит от ‘млада’ фирма в бранша

От този вид тревна култура, американска фирма е добила биогориво, в 12 пъти по-голямо количество,спрямо етанол - от царевица

Нов източник на биогориво открит от ‘млада’ фирма в бранша

От този вид тревна култура, американска фирма е добила биогориво, в 12 пъти по-голямо количество,спрямо етанол - от царевица

Различните алтернативни горива имат своите защитници, а дори и срещу електромобилите с нулеви вредни емисии има обвинения, че токът с който се зареждат, идва от централи, които всъщност са от основните замърсители на околната среда. В eCars.bg сме коментирали производството на горива от разни селскостопански култури, но сега има нов, сериозен резултат, при който са постигнати нива, 12 пъти по-големи спрямо производството на етанол от царевица, например. Новостартираща щатска фирма е разработила технология, разглеждаща алтернативни методи за добив на биогориво…

Американската Cool Planet Biofuels твърди, че по време на пилотно тестване е постигнала преобразуването на добив от 12 т. гориво от акър (около 4 декара) биомаса, благодарение на използването на Giant miscanthus ‘узряла’ био-енергийна култура (това си е вид трева). Смята се, че е около 12 пъти по-голяма от сегашните нива на производство на етанол от царевица.

Разработени в Университета на Мисисипи, Giant miscanthus е една от няколкото развити био-енергийни култури, които могат да се използват за биогоривен добив – включително сорго и жилава трева. Селскостопански отпадъци от хранителни култури също могат да бъдат използвани за създаване на около 3.5 т литра бензин / акър.

Колко ли нови енергии ще открием в растенията...

Колко ли нови енергии ще открием в растенията…

Майк Чийки, основател и главен изпълнителен директор на Cool Planet Biofuels коментира, че ‘… резултатите са постигнати при оптимални условия за растежа на културите, но при други – по-благоприятни, добивът може да бъде достигне около 10.000 л/акър.

За постигането на тези резултати, Cool Planet използва благоприятни условия с вложената биомаса на земята в областта на въздушно изсушавани био-енергийни култури, със съдържание на влага в рамките на 10-20%. Общото време на процеса е по-малко от час и общото потребление на енергия и биомаса за суровина е под 60 цента за галон – или ако намерим сходен ‘плевел’ у нас, ще се равнява на около лев за почти 4 л гориво.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *