Четиригодишният myCopter проект на стойност € 4.2 милиона идва в отговор на все по-големите задръствания по пътищата на Европа.
"Винаги, когато съм заклещен в трафика си мисля колко глупаво нещо е да съм на пътя, когато пространството над мен е свободно - така че, защо да не използваме третото измерение за личен транспорт?". Това е въпросът, който задава проф. Хайнрих Бюлтхоф от Института Макс Планк за Биологична кибернетика в Тюбинген.
"Контролираното въздушно пространство започва над 60 метра височина, което означава, че под тази височина има доста пространство без никакви ограничения, което, разбира се, пилотите използват, но идеята е летенето да се направи толкова лесно, колкото и управлението на кола и ние работим точно в тази посока..."
Проектът обхваща три отделни етапа: автоматизация, интерфейси човек-машина и социално-икономическо въздействие върху околната среда.
Бюлтхоф признава, че проектът предизвиква вдигане на вежди, но автоматизация бавно си проправя път в концептуалните коли например в посока повишаване на безопасността по магистрали и кръстовища, а отбранителната промишленост в момента изпитва летящи 'стада' от безпилотни превозни средства във формации.
Но, без съмнение, много проблеми ще трябва да бъдат решени: аерокосмическото законодателство ще трябва да бъде основно преработено и да бъде изградена инфраструктура за 'паркиране' на превозни средства на работното място на пътуващите, без да е необходимо интензивно обучение.
Енергийните съображения също са фактор - групата е изчислила, че индивидуалните електрически летящи превозни средства, с обратно въртящи се ротори, ще могат да покриват разстояния от 20км с едно зареждане на батерията.

Въпреки че няма планове за изграждане на прототипи, симулации ще играят голяма роля в резултатите от проекта, който обхваща периода до 2014 г.
Един от партньорите по проекта е научна група за полетни технологии към инженерния факултет на университета на Ливърпул, която има специфичен опит в реално време в симулациите на полети и в изчислителна динамика на флуидите (CFD).
По същия начин, друг партньор по проекта, немският Германският център за аеронавтика (DLR), се надява да развие интерфейси човек-машина, които могат да бъдат тествани на техния най-съвременен Eurocopter EC135 симулатор в реален размер.
"Цял живот съм се занимавал с фундаментални научни изследвания, но сега бих искал да дам нещо обратно на обществото - това е една мечта, която имам от известно време", казва Бюлтхоф.
Източник: The Engineer]