Sidebar

25
Чет, Апр

Винетка за безплатно паркиране на електромобил в София – как и откъде!

Преди 10 години 5 месеца - Преди 10 години 5 месеца #478 от mumojem
Издават ги на ул. Будапеща 17 в Центъра за градска мобилност.

Засега са безплатни, въпреки че в наредбата им пише следното:

Стикерът следва да съдържа информация относно време, място на валидност, вид и тип на двигателя така, както е указано в текста на приложение № 16 към настоящата наредба. Същият се издава на собственика на електромобила за едногодишен период, след заплащане еднократно на цена равняваща се на разходите по издаване, активиране и контрол на стикера, която се определя с решение на столичния общински съвет.


Ето линк към горния текст .

Искат обаче освен талона от КАТ и квитанция от общината за освобождаването от данък.

Би трябвало да ги сменят всяка година, пък колко години ще има безплатно паркиране на електромобили предстои да видим.

Това е за София, а за Бургас който има инфо да се включи в темата, да се знае и там как става.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 5 месеца #479 от earendil
T.e. само за чист електромобил?

.. уф.. дай на БГ чиновник да ти пише наредба..

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 5 месеца #480 от mumojem

earendil писа: T.e. само за чист електромобил?

.. уф.. дай на БГ чиновник да ти пише наредба..


Мда, само ел. – хибридите не влизат :oops:

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 10 години 4 седмици - Преди 10 години 4 седмици #1017 от nio
Аз имам опит и ви пиша за Бургас. Регламентирано е с общинска наредба, но няма стикери засега. Все пак в Бургас има само един електромобил - моето Туизи. Все пак ще предложа да се помисли поне за някакви талони, ако не стикери. Иначе паркирам ежедневно в синята зона, но служителите вече ме научиха, а и съм помолил директора на предприятието да ги информира, че електромобила не заплаща престой в синята зона. Досега не съм имал никакви проблеми.
Надявам се броят на електромобилите да се увеличи след като Община Бургас постави зарядни станции на няколко места в града.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 9 години 4 месеца #1600 от anatoly_nikolov
Предстои ми да разбера за Стара Загора и Казанлък.
Ще споделя стъпка по стъпка.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 7 години 6 месеца #2634 от PETROV
Миналата седмица бях в софийската Градска мобилност на ул. Будапеща 17.
Получаването на стикера стана много бързо. Служителките бяха перфектни /по специално на 2-ро геше/.
Нужни са:
1. Голям талон - за да видят, че автомобила е 100% ел.
2. Гражданска отговорност - задължително условие за получаване на стикер.

Обясниха ми, че стикера е валиден до изтичане на Гражданската и при представянето на новата полица веднага дават нав стикер за следващата година.
Това е всичко. Отне 10 минути.
Пробвах го на другия ден. Работи!!!
Харесано от: mumojem, Dave

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 7 години 6 месеца #2637 от mumojem

PETROV писа: Миналата седмица бях в софийската Градска мобилност на ул. Будапеща 17.
Получаването на стикера стана много бързо. Служителките бяха перфектни /по специално на 2-ро геше/.
Нужни са:
1. Голям талон - за да видят, че автомобила е 100% ел.
2. Гражданска отговорност - задължително условие за получаване на стикер.

Обясниха ми, че стикера е валиден до изтичане на Гражданската и при представянето на новата полица веднага дават нав стикер за следващата година.
Това е всичко. Отне 10 минути.
Пробвах го на другия ден. Работи!!!


Чудесен полезен коментар - влиза в нещата, които ще изкараме на видно на главната страница.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)
Харесано от: Dave

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 7 години 6 месеца #2646 от k.i.
Да добавя пък аз ... :)

Само се подновява документално, стикера си седи, не дават друг.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 7 години 5 месеца #2684 от cokey
Така е.

Само да уточня, че стикера е валиден 1 година след неговото (пре)издаване, а не до когато е валидна гражданската. Получаваш email в който пише до кога е валиден, и преди да изтече трябва да се презавери. Не се плаща нищо, не се сменя самия стикер на стъклото, само се презаверява на място в ЦГМ с евентуално нови данни на автомобила или собственика.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 3 месеца #3783 от shvepsy
Здравейте, имам следният въпрос - предстои ми закупуване на електрически автомобил. По постоянен адрес съм във Велико Търново, но живея в София и ми трябва винетка за паркиране на зона в София. Ще ми издадат ли така при желание от моя страна или трябва колата да е регистрирана в София и аз да съм със софийска регистрация?

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 3 месеца #3784 от cokey
Няма проблем. Аз съм с Варненска регистрация и имам стикер за безплатно паркиране в София.
Харесано от: shvepsy

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3802 от sorcererals
А за „чужденци“ някой има ли идея как стои въпроса?
Всъщност, какви са преференциите за електромобили в България? Има ли някаква промяна?
Давам справка за Норвегия:
1. Не плащаш ДДС при първоначална покупка. При закупуване на допълнителни опции на по-късен етап вече се плаща ДДС.
2. Годишния данък е 25 евро срещу минимум 300 евро за фосилен автомобил. Споменаха, че ще въвеждат такси за теглото на автомобилите, че уж разваляли асфалта повече, което всъщност ще рефлектира само върх собствениците на Тесла, на този етап. Тази година не го въведоха, предстои да видим.
3. Не се плащат пътни такси, а те тук са си сума. За справка, влизането в Осло, в пиков час струва 8 евро, извън пиков час е 7 евро, а тепърва ще въвеждат допълнителни точки за таксуване, като ще се плаща първата премината точка за таксуване и в рамките на час няма да се плаща допълнително, без значение колко точки на таксуване си минал. От догодина или от 2020-та и електромобилите ще започнат да плащат пътни такси, но сумите ще са значително по-ниски, 1-3 евро за влизане в Осло.
4. Шофира се в бус лентите, като от миналата година въведоха ограничение за пиковите часове, тогава може да се кара в бус лента само , ако в колата има поне 2-ма човека. Вече изловиха доста тарикати, които си бяха „осигурили“ втори човек под формата на облечен манекен. Глобата за тарикатлъка е 520 евро.
5. Паркираш и зареждаш(на общински зарядни станции) безплатно в Осло. иначе сумата за паркинг на час варира от 2 до 10 евро на час.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3809 от cokey
Ами за съжаление положението е така
— плащаш си всичко, няма облекчение от данъци или ДДС
— не се плаща годишен данък
— плащат се всички пътни такси
— няма привилегии за бус ленти, car pool, и т.н.
— безплатно паркиране в синя и зелена зона в София, Пловдив, Варна (когато я направят) и безплатно зареждане на общински станции, където има (май сега само в Пловдив, скоро и във Варна)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3813 от sorcererals
А, ако реша да се прибера с колат в България, как си закупувам винетката за безплатно паркиране? Застраховки и документи, че колат е електрическа имам, но са на новрежки, а нашата администрация е известна с перфектното си владеене на чужди езици .

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3816 от mumojem
И в Бургас вече пускат стикери, остава да видим подробности за условията (би трябвало да е безплатно).

Общината беше сложила логото на eCars на стикерите, което е запазена марка, та решиха да го махнат.

Но пък вече произвеждаме пътни знаци официално с Трафик пътна сигнализация, та знакът може да се вижда тук таме по страната (айде все повече пу пу) :cheer:

elektromobili.bg/magazin/znaci/34-znak-z...a-elektromobili.html


Чисто и просто – КарамЕЛ :)
Прикачени файлове:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3817 от cokey
@mumojem, супер и честито за пътните знаци, ще се оглеждаме :)
А нещо знак паркиране само за ел.автомобили дали ще се измисли?

@sorcereals, стикерите в София ги раздава Центъра по Градска Мобилност, искат платена гражданска. Не знам как е с колите с чужда регистрация обаче. Не си спомням процедурата им да изисква БГ регистрация, най-много да искат превод на документите. Най-добре да се пита по телефона — мили са и отговарят на въпроси, аз съм звънял няколко пъти.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3843 от sorcererals
Благодаря за отговора. Реално би трябвало да ги предлагат на границата според мен и да са с валидност в цялата страна. Че иначе реденето на опашка за стикери във всеки отделен град, определено нещо ще е сбъркано в цялата схема :D.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца - Преди 6 години 2 месеца #3847 от mumojem

cokey писа: @mumojem, супер и честито за пътните знаци, ще се оглеждаме :)
А нещо знак паркиране само за ел.автомобили дали ще се измисли?.


Ааа благодарско, с удоволствие ги правим. Знак "паркиране само за електромобили" казваш... Хм, това си е деликатна тема, мислим тук често по нея как като правим такива неща хем да вършат работа, хем да не предизвикват дразнение.
Айде да мислим още (например дали да добавим някакви думи на настоящия знак) и ще видим. Приемаме и предложения, разбира се! Имаме вече договорено официално производство, така че каналът е прокаран и е въпрос на корекции или нови дизайни.

Чисто и просто – КарамЕЛ :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 6 години 2 месеца #3849 от sorcererals
Има знак за паркиране на електромобили, глоба за неправилно паркиране. Това обаче е в правомощията на общините/КАТ най-верояно. Тук е така, но тук има правила, глобяват и си търсят глобите. Успоредно с това трябва да стимулират покупката на електромобил, за да има смисъл от такива паркоместа.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 2 години 5 месеца #6440 от Filbor
Днес си взех стикера за безплатно паркиране в София. Не се ходи след една година за удължаване, а си важи постоянно. Питах за другите общини дали може да го използвам, но жената на касата каза, че за всяка община трябва да се допитам конкретно. 
То ако човек има бизнес и пътува много и ако от всяка голяма община му дадат стикер да си го лепва на стъклото ще стане мазало. 
 
Прикачени файлове:
Харесано от: carpe_diem

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.