С тази нова корекция и с предстоящата от 2020 г. за 95 г/км, което е все още твърде далече и все така не особено 'чисто', просто няма база за сравнение с електромобилите - без изхвърляне на CO2 (абсолютно чист електромобилът е само при зареждане с електроенергия от възобновяеми източници обаче) електрическите коли могат значително да подобрят средното ниво на емисии.
За да добиете представа за бързата еволюция на бранша, който през 1995 г. не предлагаше въобще модели с емисии под 120 г/км, вижте следната диаграма:

Прогресът за 2010-2011 г. е изумителен с намаляване на 10 до 15 г CO2 емисиите на километър при това със запазване на обема на двигателите.
Новият CO2 показател се въвежда за привеждане на бранша в съответствие с Евро стандартите (Euro 6 от 2014 г.) чиято цел е да намали и други замърсители, в частност азотен окис (NOx).
Така или иначе цифрите и глобите, както и залагането на ниво от само 35 грама по-ниско за след почти 10 години, са достатъчно стряскащи, та да стимулират авто индустрията, голяма част от която би трябвало да избегне глобите, отчасти заради методите за изчисление на съвместимостта (например на 65% от продадените обеми), но целта е не да се напасват цифри, а да се постигне истинско намаляване на емисиите и развитие на новите алтернативни форми на придвижване и най-вече електрическата мобилност.
[От: TechVehi]