Мотори в колелата вместо двигатели между тях
От Мартин Хаджистойков
Карали ли сте някога кола без скоростна кутия? Ами без мотор? Хъъ, що за идиотски въпроси, нали? Но не, има такъв вариант, който с времето ще започне да намира все по-широко приложение. Чисто и просто става дума за концепция, с която електрическа кола може да се задвижва с помощта на монтирани в колелата й електромотори и ако се замислите това решение би било наистина елегантно. Дори това да не е най-подходящата дума, такава система със сигурност елиминира пилеещи енергия устройства като трансмисия, карданни валове и диференциали, което пък би способствало за по-модулен подход в задвижването и би спестило допълнително пространство пак за устройства, но съхраняващи или произвеждащи енергия. Харесва ли ви? Ако отговорът е да, страхотно, но се съмняваме, че цялата тази работа е по вкуса на компаниите, произвеждащи двигатели, скоростни кутии и всякакви други свързани компоненти, освен ако с времето не приемат (всъщност в един момент може и да нямат избор), че трябва да се пренасочат към производство на нови, модерни компоненти...
Като много други неща и електромоторите в колелата са отдавна измислена технология, която в синхрон с нашите възможности се е променила много с времето. Първият 'главинен' (както още се нарича) мотор е патентован в далечната 1884 г. и след като изчезва за десетилетия, започва отново, макар и бавно, да си проправя път в света на автоелектромобилите.
И напълно оправдано. Електромоторите, монтирани директно в колелата, не само намаляват фрикционната загуба на енергия и спестяват място, но технологията може да се интегрира в множество различни платформи, включително електрически коли, зареждаеми хибриди и модели с горивни клетки, и дори във велосипеди или пък в авто- или електробуси. Засега никой от големите автопроизводители не предлага серийно модели с електромотори в колелата, все пак електромобилите тепърва (наново) си пробиват път, но с все повече прототипи, демонстрирани на различни форуми, като супер електрическия Mercedes-Benz E-Class, който Brabus показа на Автосалон Франкфурт 2011, вероятността за разпространение на технологията се увеличава.

История

Как работят електромоторите в колелата
Най-простият дизайн е обикновено интегриране на електрически мотор в главината на колелото. Когато към статорните бобини вътре в електромотора се подаде енергия, се генерира електромагнитно поле и външната част на мотора се опитва да го следва, завъртайки колелото, за което е закрепена. Siemens eCorner (виж долното видео) и Michelin Active Wheel не се ограничават само с мотори и вграждат в колелото окачване и други системи.
Предимства и недостатъци
Вече стана сума за това, че с поставяне на електромотори в колелата, способни да ги задвижват само с подаваната от батерия електроенергия, задвижващата система се опростява, с което може да се намаляват загубите на енергия, разпилявана излишно от различните системи и агрегати, съставляващи конвенционалните задвижващи системи. С премахването на различни компоненти пред дизайнерите се отварят много повече възможности и те могат да се концентрират върху аеродинамиката, оптимизирано оформление на вътрешното пространство и въобще за по-естетически и функционални решения. Друго предимство е контролът. С усъвършенствани компютърни системи може да се контролира скоростта на всяко колело, което подобряване синхронизирането за по-ефективно сцепление на обикновено въртящите се с до известна степен различна скорост отделни колела. Ако индивидуалните скорости се контролират правилно, управлението и зацепването би следвало да се подобрят.
Хубаво е положителните неща да са отпред, но да видим какво има в другата посока. Един от традиционните недостатъци на този тип електромотори е силният им принос за увеличаване на теглото на носещата система (окачване, колела и свързани компоненти), а това е предпоставка за влошаване на управлението. По-добрите съвременни продукти се справят донякъде с този недостатък с демферни функции, по-ниско тегло и новаторски дизайн, но това все още е параметър, който изисква внимание. Друг недостатък е цената. С два, а понякога и четири специални устройства за задвижване, като главинните електромотори, цената на един електромобил може много да се покачи, да не говорим за опасности като дупки, бордюри и всякакви подобни пътни 'греди', които могат лесно да увредят електромоторите. Толкова близо до стъпващата на пътя гума и то като част от окачването, електромоторите в колелата трябва да са способни да поемат удари. Защото гумите се лепят лесно, но едва ли поправката на скъп специфичен електромотор ще бъде такава 'песен'.

Кои марки/модели използват технологията
Отново, електрическите коли тепърва започват да си пробиват път на пазара и като цяло автопроизводителите се опитват да се придържат към познатите на потребителя неща в една кола, така че засега решението с мотори в колелата не се запътва към поточните линии, но това не означава, че няма марки и модели, които вече са се ориентирали към тази технология. Един впечатляващ пример е невероятният Lightning GT - луксозен спортен електромобил, който ускорява от 0 до 100 км/ч за четири секунди и използва същите Hi-Pa Drive електромотори като в хибридният MINI прототип и Volvo ReCharge концепцията. Компанията, създател на този продукт, Protean Electric, има свой собствен изцяло електрически проект под формата на Ford 150 пикап и както ви напомнихме по-горе, участва в електрифицирания от Brabus Mercedes-Benz E-Class.
Друго супер интересно творение е т.нар. Michelin Active wheel, многофункционален модул (както прекрасно се вижда и на снимката), който намира място в шикозния Venturi Volage.

Като една изключително обещаваща технологии електромоторите за колела се развиха значително в последните 20 години и е сигурно, че ако не в масово производство, ще се използват в отделни модели на малки автопроизводители в близко бъдеще. Ако технологията ви допада или имате някакви въпроси, използвайте полето за коментари отдолу.
[От: Autoblog Green]
