Ferrari: Електромобили не правим, но влакове, да!
От Мартин Хаджистойков
Миналата година шефът на Ferrari, Лука Ди Монтездемоло, даде да се разбере, че компанията му не смята електрическото задвижване за технология, която в скоро време ще използва в своите коли. Всъщност, оказва се, че това не е точно така. Слуховете от март, когато зорки очи намериха на точните места патенти за хибридно задвижване на Ferrari се оказаха верни. Няма как, време е за хибридизиране – Ferrari Hy-Kers V12 хибридна система, която реализира 40% икономия на въглеродни емисии. Това е супер скок в природосъобразно отношение, доколкото такова може да се търси при топ спортните автомобили. Но има нещо много, ама много по-сериозно и то изцяло електрическо, с което Ferrari се е захванала. Вярвате или не, след като направиха уникалното високоскоростно влакче край Абу Даби, италианците пускат специална влакова линия за бързи луксозни пътувания от Рим до още осем италиански града. Естествено, с червени влакове и естествено, с 360 км/ч...
След либерализирането на влаковия пазар през 2006 в ЕС, президентът на Ferrari основа компания на име Nuovo Trasporto Viaggiatori, заедно с Диего Дела Вале от компанията за луксозни стоки Tod's, и френския железопътен концерн SNCF. Сега, шест години по-късно, в края на миналата седмица един от 25-те луксозни, червени, високоскоростни влакове Italo, с емблематичното име "Ferrari train", направи дебютното пътуване от римската гара Тибуртина.
Уникален комфорт при пътуване
Името Ferrari предполага определено ниво - най-високото ниво. Затова комфортът във влака на Ferrari отговаря изцяло на очакванията. Местата са разделение на три класи, с персонален медиен център, захранване и безжичен интернет, който работи гарантирано и в тунелите. Иначе казано, Ferrari определено се опитва да остави клиентите на авиокомпаниите на земята. В самолетите, особено за кратки полети комфортът отдавна е част от миналото, а мултимедийните занимания дори забранени (по време на излитане и кацане. Въобще, високоскоростните влакове са много атрактивна алтернатива на самолетите, които за зависими от атмосферните условия, супер рестриктивните мерки за контрол преди полет и най-важното, замърсяват атмосферата с големи количества емисии, които генерират при работа на двигателите. Обратно, на влаковете се качваш и слизаш веднага, путъваш с екологично чист транспорт, ползваш какви ли не електронни джаджи и при това, на по-ниска цена.
Наистина по-ниска, защото за NLV е приоритет да запази ниска цената на пътуване с влак, с билет от €45 за "Smart" икономическата класа, който осигурява комфортно кожено кресло в шумоизолирания влак по направлението Рим – Милано. "Club"-но място в предишните частни салони вдига летвата значително - за същия маршрут цената става €360. По средата пък са креслата първа класа с отворени и "релакс" кабини, в които използването на мобилни телефони не е разрешено. Вероятно заради комфорта на пътниците...
За сметка на това кино системата предлага първокласни филми на екрани, които симулират услещането от гледане на филм в голям киносалон, а шумопотискаща персонална аудио система се грижи за озвучаването на четири езика.
Природосъобразни предимства
Високоскоростните влакове, базирани на Alstom AGV технологията, се правят от 98% рециклирани материали. С 10% по-ниско тегло от това на подобни влакове спеставя 15% енергия, което се изразява с консумацията на 650,000 кВтч по-малко за изминаваните 500,000 км годишно. Освен всичко това, Italo е първият от най-високоскорстните влакове, който отговаря на европейските стандарти за безопасност и защита на пътниците в случай на катастрофа.Аеро-акустичният дизайн намалява с 15% челното съпротивление и шума вън и вътре във влака. Italo може да се движи и с 360 км/ч при същото ниво на акустичен комфорт, което конкуренция постига при 300 км/ч. Това е възможно с разпределяне на задвижването по цялата дължина на влака, вместо концентрирането му само в локомотива отпред и/или отзад, което увеличава и пътническия капацитет.
Новите "кино вагони" вероятно ще привлекат повече клиенти, иначе стресирани от дългите изтощителни пътувания по въздух. След 11 септември нещата в авио бизнеса се промениха значително. Час с такси до летището, час или два в регистрации и проверки преди полета, още 2 във въздуха и отново в трафика, докато стигнете до крайното местоназначение след кацане и половин ден, че и повече, си заминава в натоварваща обстановка. Влаковите гари често минават през самите градове и са много по-лесно и бързо достъпни и въобще, железопътният транспорт печели точка след точка, а следващият програмен период за финансиране в ЕС ще бъде насочен точно към железниците.
Като инвестиция, NTV очаква да излезе на нула за три години, като междувременно дръпне 20-25% от пазара на жп пътувания от държавната Trenitalia. Превозите започват на 28 април по линията Неапол – Рим – Флоренция – Болоня – Милано, а до края на годината ще стигат и до Салерно, Торино и Венеция, когато заработят всичките 25 AGV влака.
Хм, май, поне в Италия, "влакът стрела" вече ще се казва "влакът Ferrari"!
[От: Treehugger]
