Sidebar

19
Пет, Апр
× Място за всякакви Opel Ampera теми, коментари и мнения.

Моята Ампера

Преди 5 години 3 месеца #5083 от murry
Отговор от murry по тема Моята Ампера
Пуф, пререгистрирай я преди да я регистрираш в данъчното в Общината. Разликата е покъртителна в данъка :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 3 месеца - Преди 5 години 3 месеца #5084 от rEVolution
Отговор от rEVolution по тема Моята Ампера

Shoni{Румен Минчев} писа: Привет на всички от форума! Вече и аз карам Ампера! (за жената е):) Купих е от Холандия. За сега съм много доволен от автомобила.И аз съм от Пловдив.
Имам въпрос към колегата sweeper: как успя да е регистрираш в КАТ - Пловдив като електрическа, защото аз не успях, дори излезе шефа на комисията и ме "убеди" че е хибрид, след като има два вида задвижване и щом има бензинов двигател и той замърсявал въздуха когато се включвал.Дори си платих и екотакса 240 лв. като за хибрид, а не трябваше ако беше електрическа(от 01,01,2019г. не се плаща екотакса за нововнесени електрички до 01,01,2021г.)

Колега, погледнете тук на 9-та страница копието от регистрацията на kovat в КАТ Пазарджик. Това беше основното ми помощно средство при регистрацията и на моята Ампера като електрическа. Налага се в КАТ да се съгласят с простата логика, че е редно да регистрират едно и също превозно средство само по един начин. Важно беше и подробното ми обяснение към шефа в КАТ, че т.нар. хибриди невинаги представляват един и същи тип автомобил. Те са реално три различни вида:
1.Класическите хибриди (тип Приус), които се задвижват от ДВГ и имат помощен електродвигател като добавка при ускорение и стартиране.
2. Плъгин хибрид, които също имат основен ДВГ, но електродвигателят не е само помощен, а може самостоятелно да задвижва целия автомобил за известно време и има по-голяма батерия, която може да се зарежда и от електрическата мрежа.
3. Електрически автомобил с удължен пробег. В тази категория са Волт, Ампера и някои от BMW i3 (които имат добавен ДВГ). Тези са си чисти електромобили и през цялото време задвижването им е чрез електродвигател. Бензиновият ДВГ служи само да дозарежда батерията, когато имаме нужда да направим по-дълъг пробег.
За моята регистрация ползвах и справка от местния дилър на Опел, които съм публикувал на трета страница в темата Новости при регистрацията на електромобили с удължен пробег
Сигурен съм, че бихте могли да пререгистрирате Амперата като електричка.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 3 месеца - Преди 5 години 3 месеца #5086 от Shoni{Румен Минчев}
Отговор от Shoni{Румен Минчев} по тема Моята Ампера
Електрически автомобил с удължен пробег. В тази категория са Волт, Ампера и някои от BMW i3 (които имат добавен ДВГ). Тези са си чисти електромобили и през цялото време задвижването им е чрез електродвигател. Бензиновият ДВГ служи само да дозарежда батерията, когато имаме нужда да направим по-дълъг пробег.

Точно това се опитах да обясня на шефа на комисията в КАТ, която определя вида на автомобила, но той ми опонира със следното: "след като има бензинов двигател значи замърсява въздуха" - т.е. хибрид.

Ще Ви се обадя утре за да се разберем.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 3 месеца #5088 от mindfreeze
Отговор от mindfreeze по тема Моята Ампера
На мен шефа на КАТ София ми показа някаква разпоредба за типовете автомобили в България и в нея имаше само Хибрид и Електромобил (нищо за плъгин). Като разликата е в това дали може да се зарежда с гориво. И двете имат електромотори, но ако има РЕЗЕРВОАР за бензин/дизел, значи се води хибрид. Тъжно, но така е написан закона. Няма значение дали, кога и как се ползва бензина. Ако може да го има в колата, значи я водят хибрид.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 2 месеца #5204 от mistqr
Отговор от mistqr по тема Моята Ампера
Здравейте, в момента се боря да пререгистрирам Амперата в КАТ като електромобил. Друг освен колегата от Пазарджик успял ли е да регистрира своята Ампера като електромобил. В друг форум колега писа, че е занимавал зам. министъра на транспорта Антон Попов по темата и е имало указание да началниците на КАТ такива автомобили да се регистрират като електрически. Някой знае ли подробности.
Прикачени файлове:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 2 месеца - Преди 5 години 2 месеца #5238 от hibel
Отговор от hibel по тема Моята Ампера
/Зов за помощ.....от друга тема...и тук/

Здравейте
Голяма е драмата с регистрация на такъв един автомобил у нас! То представяне на удостоверения от където се сетиш, талони от др. европейски държави , с определение - електродвигател; линкове към официални статии; обяви в Европа с пояснения че тези коли са електромобили ..... с две думи рев да ти се дореве. Нашите Експерти си знаят тяхната песен“черно”или”бяло” ! “Хибрид” е термина според тях и след всичките им справки в световния класификатор!
Та ... ако някои реши да ми прати на имейл талон (освен вече публикуваните тук) , в който пише “електродвигател” ще сме много благодарни. В понеделник имаме среща със зам. министър Ангел Попов.
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

....между волт и ампера разлика няма :"Електромобилът с удължен пробег на General Motors се появи в своето второ поколение. Новият Chevrolet Volt, познат в Европа под името Opel Ampera, направи своя световен дебют на сцената на автосалона в Детройт.
Моделът продължава да бъде напълно електрически, тъй като увеличаващият пробега бензинов двигател не е директно свързан с колелата. Той работи като генератор на електрическа енергия, използвана за задвижването на автомобила. " /цитат/

automedia.investor.bg/a/0-nachalo/24130-...viiat-chevrolet-volt

Експерти от Автомобилна администрация твърдят , че не може да се прави сравнение между Волт и Ампера, също така , че има заводски Волт изцяло елктрически, също така и хибрид, така и с удължен пробег и още няколко разновидности само на Волт от производитела....и за това при регистрацията в Бг се появяват талони с различни определения ! :unsure:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 2 месеца #5239 от sorcererals
Отговор от sorcererals по тема Моята Ампера
Че то и Ампера има изцяло електрическа и то в Европа. А нашите чиновници са просто мързеливи.

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 1 месец - Преди 5 години 1 месец #5355 от rEVolution
Отговор от rEVolution по тема Моята Ампера
Някой се интересуваше, колко е пробега на Амперата. Резултатът, който получих от пътуване преди 10-ина дена е такъв: общо изминати 189.5 км. От тях, на ток са 109.6 , останалите 79.9 - на бензин. Резултат - слънце. :)
Разбира се, с уговорката, че при изкачванията включвах на бензин, а при спусканията - на ток. При икономично каране (до 70 км/ч) имам батерия за около 75-80 км.
Прикачени файлове:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 1 месец #5356 от cybersimo
Отговор от cybersimo по тема Моята Ампера
И какво стана след срещата с министъра? Ще се научат ли най-после, че е електромобил?

hibel писа: /Зов за помощ.....от друга тема...и тук/

Здравейте
Голяма е драмата с регистрация на такъв един автомобил у нас! То представяне на удостоверения от където се сетиш, талони от др. европейски държави , с определение - електродвигател; линкове към официални статии; обяви в Европа с пояснения че тези коли са електромобили ..... с две думи рев да ти се дореве. Нашите Експерти си знаят тяхната песен“черно”или”бяло” ! “Хибрид” е термина според тях и след всичките им справки в световния класификатор!
Та ... ако някои реши да ми прати на имейл талон (освен вече публикуваните тук) , в който пише “електродвигател” ще сме много благодарни. В понеделник имаме среща със зам. министър Ангел Попов.
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

....между волт и ампера разлика няма :"Електромобилът с удължен пробег на General Motors се появи в своето второ поколение. Новият Chevrolet Volt, познат в Европа под името Opel Ampera, направи своя световен дебют на сцената на автосалона в Детройт.
Моделът продължава да бъде напълно електрически, тъй като увеличаващият пробега бензинов двигател не е директно свързан с колелата. Той работи като генератор на електрическа енергия, използвана за задвижването на автомобила. " /цитат/

automedia.investor.bg/a/0-nachalo/24130-...viiat-chevrolet-volt

Експерти от Автомобилна администрация твърдят , че не може да се прави сравнение между Волт и Ампера, също така , че има заводски Волт изцяло елктрически, също така и хибрид, така и с удължен пробег и още няколко разновидности само на Волт от производитела....и за това при регистрацията в Бг се появяват талони с различни определения ! :unsure:

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 1 месец #5364 от earendil
Отговор от earendil по тема Моята Ампера
Снощи ми се случи пак неприятното "заключване" на волана, при което колата отказва да тръгне.
Уж проблемът беше отстранен със софтуерния ъпдейт на BCMa, но явно временно.. Сега предполагам, че бъга просто се проявява с някакво натрупване във времето..a при ъпдейт просто се зануляват нещата.
Иначе ситуацията е идентивна с първия случай - предница под напрежение (задните колела на тотоар, предните долу и леко извити) и на ръчна.

За съжаление този път номера с ваденето на бушон F8 не мина.. След известно суетене, реших да я третирам като компютър .. откачих клемата на 12 в акумулатор за 2 мин и пак закачих и се оправи..вече ще си имам дежурно ключе 10-ка в багажника за такъв случай.., че не дай си боже някъде на път да стане..

За незапознатите уточнявам:

В определени ситуаиции Амперата си мисли, че волана е заключен и не дава дори да мръднеш скоросния лост. Това е придружено от съобщението "service steering lock" или "steering lock problem, turn wheel and try again".
Проблемът е софтуерен, тъй като волана реално се отключва, но колата си "мисли", че не се. Незапознати техници предлагат смяна на ел. актуаторчето, което заключва волана, но това не оправя проблема. За 6те години от както я имам, това е 3ти път в който ми се случва.. Единия път на равен гладък паркинг.., но другите 2 при колела под напрежение и съм чел, че и на други хора се проявява в такава ситуация. Съобщения за горния проблем на дисплея, но без да причинят блокирането са индикация, че скоро може да се случи и вупросното блокиране. Грешки в компютъра на колата не се амират при четене.

Решение 1: Вади се бушон Ф8 от таблото до пасажерката врата, включва се колата, изключва се колата, слага се бушона, включва се - проблем решен. Поне 2та пъти..
Решение 2: Като не стане по горния начин, преди да сложиш бушона, вадиш за 2-3 мин и клемата на акумулатора..

P.S. изключването на колата в такива случаи става с бързо двойно натискане на power butona.. (без натисната спирачка) т.нар. forced изключване.

Поздрави
Харесано от: Mario62, sweeper

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 1 месец #5365 от Mario62
Отговор от Mario62 по тема Моята Ампера
Само бързото изключване не разбрах кога се прави?

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 5 години 1 месец #5366 от earendil
Отговор от earendil по тема Моята Ампера
Като се прояви този "блокаж" колата не можеш да я изключиш по нормалния начин със спирачка и power бутона. Затова правиш "зорлем" изключване с "double click" на power бутона.. Извинявай за английските термини ама ми се струват най-разбираеми :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5511 от Presko
Отговор от Presko по тема Моята Ампера
Привет. Да се похваля и аз съм собственик на Ампера. В Кат Русе ми отказаха да я регистрират като електро мобил следващата седмица ще пробвам пак след като прочетох темата съм обнадежден. За този един месец от който я имам единствено успях да и сложа българска карта и да и ремонтирам капака на клапаните
Ако някой от вас има ампера от моята генерация 2012-2013 и иска карта да каже ще измислим вариант (не го правя за пари)
Харесано от: Mario62, sweeper, anplmat

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5512 от ivand911
Отговор от ivand911 по тема Моята Ампера
Как я зареждаш колата? И аз съм от Русе, тия чарджъри в центъра пробвал ли си ги, работят ли? Май съм те виждал из града, бяла ли е?

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5513 от Presko
Отговор от Presko по тема Моята Ампера
Ами за сега зарядните на общината не работят(сменят фирмата за поддръжка) и зареждам на Киа(безплатно) и на Изчислителния (платена на нетворкс)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5514 от earendil
Отговор от earendil по тема Моята Ампера

Presko писа: Привет. Да се похваля и аз съм собственик на Ампера. В Кат Русе ми отказаха да я регистрират като електро мобил следващата седмица ще пробвам пак след като прочетох темата съм обнадежден. За този един месец от който я имам единствено успях да и сложа българска карта и да и ремонтирам капака на клапаните
Ако някой от вас има ампера от моята генерация 2012-2013 и иска карта да каже ще измислим вариант (не го правя за пари)


Това би било чудесно!
Не, че в днешно време няма всеки на телефона си навигация.. но е много по приятно на колата.. а моята съм я ползвал само в двата пъти като съм ходил с нея на запад от Унгария :)

Ако ти се занимава, напиши едно упътване и дай връзка за сваляне на необходимите файлове. Аз преди години бях направил нещо подобно за нави системата на митсубиши и до ден днешен ми пишат хора да ми благодарят :)

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5516 от earendil
Отговор от earendil по тема Моята Ампера

Presko писа: Привет. Да се похваля и аз съм собственик на Ампера. В Кат Русе ми отказаха да я регистрират като електро мобил следващата седмица ще пробвам пак след като прочетох темата съм обнадежден. За този един месец от който я имам единствено успях да и сложа българска карта и да и ремонтирам капака на клапаните
Ако някой от вас има ампера от моята генерация 2012-2013 и иска карта да каже ще измислим вариант (не го правя за пари)


Това би било чудесно!
Не, че в днешно време няма всеки на телефона си навигация.. но е много по приятно на колата.. а моята съм я ползвал само в двата пъти като съм ходил с нея на запад от Унгария :)

Ако ти се занимава, напиши едно упътване и дай връзка за сваляне на необходимите файлове. Аз преди години бях направил нещо подобно за нави системата на митсубиши и до ден днешен ми пишат хора да ми благодарят :)
Харесано от: Mario62, anplmat

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5521 от Mario62
Отговор от Mario62 по тема Моята Ампера
Човече, кажи кога да тръгвам за Русе... Наистина ли можеш да и сипеш българска карта?
А защо си имал проблем с капака на клапаните???

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 11 месеца #5532 от Presko
Отговор от Presko по тема Моята Ампера
Здрвейте
Има бъг който е малко досаден но се случва твърде рядко и Немога да ги хвана от къде е. 1-2 пъти месечно се случва да зацикли и да се саморестартира и за целта се спира от контакт изчаква се малко и се пуска на ново.
Цялата информация е споделена с образователна цел и не е с цел търговия.

Трябва да запопна с това че хардиска (моя беше sata на някой модели знам че е с pata) трябва да се извади
Освен ако нямате стар dvd диск със сериен номер за него
Процедурата на кратко е следната
Диска се свързва с компютър и се отключва с програма zu.exe под чист ДОС аз използвах hirens boot cd
Карта се сваля предварително от Volvo Sensus (първата генерация)
В нея има файлове с разширение zz0,zz1 - те се преименуват на 001,002 и се сливат (merge)
Слети се в един файл готовия се преименува да е с окончание .kwi
Запазват се 4 файла от старата карта
Update.inf Dicvce56.kwi Twdvoice.kwi loading.kwi и папка asynth
Всичко останало се изтрива
Изкопирва се новото съдържание без папка asynth
С hex Editor се коригира hashlist.dat
В него се дописват crc32 сумите на 4 файла и се дописват липсващия файл
Подредени са по азбучен ред
Проверявате дали новите файлове .kwi имат същите Crc32
Накрая би следвало да изглежда така папката
photos.app.goo.gl/xLLCNe88yw5dn3sPA
А в колата така
photos.app.goo.gl/8WHiRgr6YSHf5ixh8
photos.app.goo.gl/4hH6nvnXqBFEhZex7
Поставяте обратно диска и всичко би трябвало да тръгне

Линкове за софт
Zu. Exe
ci4.googleusercontent.com/proxy/u6ru6Ez6...ication/x-msdownload
Hex editor
mh-nexus.de/en/hxd/
Карта
www.volvocars.com/bg/support/downloads/maps/download-maps
Избирате sensus 2010
Hj split използваме Merge
www.freebyte.net/download/hjsplit.zip
Харесано от: Mario62, sweeper, anplmat

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.

Преди 4 години 10 месеца - Преди 4 години 10 месеца #5546 от anplmat
Отговор от anplmat по тема Моята Ампера
Здравейте,
искам да изкажа искрените си благодарности на колегата Presko - в сряда ми инсталира карта на БГ и сега се кефя на макс.
За целта ходих с Амперата до Русе и се оказа че колата изхарчи по-малко гориво от колкото ако бях тръгнал със Зафирата.
Подробно описание на епопеята до Русе със снимки и впечатления ще пиша в отделен пост.
Харесано от: Mario62, Presko

Вход или Регистрация, за да се включиш в темата.