Електромобилите в България: какво се случва при (и под) -20°С
От JACtestТази зима в България е доста мразовита, със сняг, който не помним от няколко години и с температури, които не помним от още повече. Отбелязани бяха редица температурни рекорди с отрицателен знак, съответно доста тела в хоризонтално положение заради хлъзгавите настилки... За колите, многото градуси минус са си истинско изпитание, не само при десетките аварирали по шосетата, но още със стартирането на мотора сутрин. Какво се случва с 'нашите' електромобили и как те понасят/преборват студа, решихме да научим от 'първа ръка', директно от родните 'зелени пионери', които са най-точния барометър за поведението на електро-колите...
Мартин Заимов е председателят на {tooltip href="/blog/item/2146-baeps-bulgarskata-entusiazirana-elektromobilnost"}БАЕПС{end-link}Българска Асоциация Електрически Превозни Средства{end-tooltip}, един от главните 'мотори' на електрическата мобилност у нас, основен инициатор за създаването на асоциацията и активен поддръжник на зелената идея. Г-н Заимов е част от управата на банка Societe Generale, първата финансова институция одобрила (и одобряваща) клиенти за закупуване на електромобили на лизинг. Самата банка беше от първите закупили за служебно ползване електрически Peugeot iOn - електромобилът, който М. Заимов има удоволствието да управлява. Ето как отговори той на въпрос на eCars.bg за 'зимата и електромобилите':
Добавяме само, че колата се зарежда нощем, но и при по-голяма пауза през деня, отново се включва към ел. мрежата.
Впечатление за поведението на електрическия Citroen C-Zero пък сподели Иво Цачев, главен мениджър на Renergy и собственик на електромобила:
Отново - и този електромобил се зарежда нощем, в закрит гараж, с дозареждане през деня, при възможност.
Друг съвременен български 'електромобилен пионер' - Борислав Ангелов - представи своите 'зимни' наблюдения над електромобил така: (Боби е човекът, на когото е зачислен електрическият Peugeot iOn на Globul)
Като цяло съм изключително доволен от поведението на електромобила през зимата - дори при много под нулата и не-добре почистени улици - колата се справя отлично. Отчитам спад в пробега с едно зареждане, но мисля че при тези температури е нормално. Правя различни тестове, за да опознавам максимално iOn, да знам какво да изисквам и какво да очаквам. Ето, например, преди няколко дни го оставих да 'нощува' навън. Сутринта го стартирах при -5°С, през нощта е било и по-студено. Нямаше проблем, сравнително бързо затопли купето и измина почти същото разстояние, каквото и след нощуване в гаража. Да, действително е по-малък пробега, но не драстично. Иначе, спрямо топлото време, наистина колата изминава по-малко разстояние с 'една батерия'. Това е преодолимо, с внимателно шофиране и с дозареждане при възможност, през деня. Казвам 'при възможност', тъй като при няколко опита за въпросното дозареждане (добре, че не ми беше супер-належащо) да се възползвам от някоя от поставените зарядни станции в центъра на столицата, ударих на камък - на местата за зареждане бяха паркирали автомобили, без въобще да се съобразят (или забележат), предназначението на определеното паркомясто.
Накрая, за десерт, потърсихме мнението на Теодор Иванов, един от директорите на А1 Лимитед - човекът разработил и изпълнил топ-професионално българското електрическо Audi A2 и електрическият Nissan Micra заедно с БИЕС ЕООД; също така разработил и реализирал зарядни станции - стандартна и фотоволтаична - за електромобили; и най-сетне - заявил, че със субсидия в размер на 60,000 евро, може да 'произведе' електрическа кола, засрамваща Quimera-та:
Накратко, след коментари на 'първопроходци' и специалисти: разчитайте на електромобила си и през зимата, и то при сериозни студове. Важно е да планира, внимава и да се дозарежда при възможност (или по-интензивна употреба), да се кара разумно и да се познават възможностите на техниката. Но нима не е така при всяка?
eCars.bg